ترکیه دارای موزه های متعددی است از جمله:

 1. موزه آدانا، این موزه در سال 1926 تاسیس شده و دارای بخشهای باستان شناسی، قوم شناسی و کتابخانه می باشد. در این موزه بیش از 107000 فقره اشیا باستانی از دورۀ نوسنگی تا عهد روم و بیزانس نگهداری
  می شود.
 2. موزه آماسیا ، این موزه در سال 1926 تاسیس شده و شامل یافته های باستان شناسی از اوایل دوره برنز تا عهد عثمانی می باشد.
 3. موزه تمدن های آناتومی (درآنکارا) در این موزه آثاری از عصر حجر، نوسنگی، دوره برنز، تمدن هیتیان و برخی تمدن های کهن دیگر گرد آمده است.
 4. موزه جنگهای استقلال ترکیه و جمهوری ترکیه (در آنکارا) با عنوان موزه ملی کبیر، اولین اجلاس پارلمانی در سال 1920 درساختمان این موزه برگزار شد و اعلام جمهوری نیز دراین محل صورت گرفت.
 5. موزه و آرامگاه آناتورک (در آنکارا) در این موزه داراییهای نظامی، اسناد و مدارک، مدالها و آلبومها و...آناتورک گردآوری شده است.
 6. موزه قوم شناسی (در آنکارا) حاوی نمونه هایی از هنر اسلامی و ترک می باشد.
 7. موزه آنتالیا، این موزه شامل بخش های قبل از تاریخ، باستان شناسی، سکه شناسی و نژاد شناسی
  می باشد.
 8. موزه ایاصوفیه (در استانبول) این موزه، در زمان امپراطوری بیزانس در سال 537 بعد از میلاد بنا گردید و تا سال 1453 میلادی کلیسای سانتاصوفیا نام داشت و پس از فتح شهر قسطنطنیه (استانبول) بدست عثمانی ها، به مسجد ایاصوفیه تبدیل گردید.
 9. موزه قصر توپگاپی (در استانبول) این قصر در زمان سلطان محمد دوم پادشاه عثمانی بنا گردید و رد حال حاضر مجموعه ای از جواهرات،پارچه ها، لباسها ظروف شیشه ای و چینی و مسی، اشیا نقره ای و نفیس و .....متعلق به سلاطین عثمانی در آن گردآورد آوری شده است.
 10. موزه نیروی دریایی استانبول (در استانبول) این موزه نمایش از زرادخانه استانبول در زمان امپراطوری عثمانی است.
 11. موزه نظامی ترکیه (در استانبول) مشتمل بر یونیفرمهای نظامی، سلاحها و غنایم جنگی از دورترین زمانهاست.
 12. موزه هنر های اسلامی و ترکی (در استانبول) شامل مجسمه های سنگی و گچی، حجاری های چوبی، اشیا فلزی و سفالی ، صنایع دستی و قوی است.
 13. موزه پیکر تراشی و نقاشی (در استانبول) شامل نقاشیها و پیکر تراشیهای ترکیه در قرون نوزدهم و بیستم.

صفحه قبل     صفحه بعد