نقشه کشور مسیر تهران به آنکارا مسیر تهران به استانبول  

 

   

ترکیه

ترکیه نقطۀ تلاقی دو قارۀ مهم آسیا و اروپا می با شد.سرزمین ترکیه به صورت مستطیلی قابل تصور است که طول آن
از شرق تا غرب حدود 1660 کیلومتر و عرض آن بطور متوسط 550 کیلومتر می باشد. ترکیه با مساحت 814578 کیلومترمربع (با احتساب دریاچه ها) متشکل از دو شبه جزیره می باشد. شبه جزیره آناتولی که 97% خاک ترکیه را تشکیل می دهد، در قاره آسیا واقع شده است و شبه جزیرۀ دوم بنام تراس شرقی که 3% خاک ترکیه را در قسمت اروپایی این کشور تشکیل می دهد.

ترکیه دو همسایه اروپایی وشش همسایۀ اروپایی دارد. از شمال با کشورهای مشترک المنافع با 610 کیلومتر، در شرق با جمهوری اسلامی ایران 454 کیلومتر، با عراق 331 کیلومتر، در جنوب با سوریه 877 کیلومتر، در قسمت غربی با یونان 212 کیلومتر و با بلغارستان 269 کیلومتر مرزهای مشترک دارد. ترکیه به هفت قسم تقسیم می گردد که عبارتند از:
  • منطقۀ شمال آناتولی (منطقۀ دریای سیاه) بصورت کمربندی در بالای سرزمین ترکیه قرار گرفته است.
  • منطقۀ مرمره شامل دریای مرمره و قسمت اروپایی ترکیه می باشد.
  • منطقۀ اژه از سواحل دریای اژه تا قسمت های غربی آناتولی ادامه دارد.
  • منطقۀ مدیترانه که در قسمت جنوب ترکیه واقع شده است.
  • منطقۀ آناتولی مرکزی که در مرکز ترکیه قرار گرفته است.
  • منطقۀ آناتولی شرقی مرتفعترین و بلندترین منطقه ترکیه می باشد.
  • منطقۀ جنوب شرقی آناتولی متشکل از ارتفاعات مرتفع می باشد.

ترکیه از سه طرف توسط دریای سیاه در شمال، دریای مدیترانه در جنوب و دریای اژه در غرب احاطه شده است. ترکیه دارای دریاچه های متعددی است که از جمله آنها دریاچۀ وان با مساحتی در حدود 3713 کیلومتر مربع و دریاچۀ نمک با مساحت 1620 کیلومتر مربع که آب این دریاچه بسیار شور و غلظت نمک آن بسیار بالاست. پایتخت ترکیه شهر آنکارا می باشد و از شهرهای مهم آن می توان از استانبول، ازمیر، بورسا، ارضروم، قونیه، آنتالیا، اورفا، وان، آغری، ادیرنه و.... نام برد.خمعیت ترکیه جوان وپویا می باشد. بعد از استقلال ترکیه در سال 1923 به علت مسائل سیاسی مقامات مربوطه در آن زمان به دنبال روشهایی بودند تا جمعیت کشور را افزایش دهند. بر اساس آمار سال 2000 میلادی جمعیت ترکیه حدود 71255000 نفر بوده است. نرخ رشد سالیانه جمعیت در ترکیه بطور تقریبی در حدود 2.17% می باشد. ترکی زبان رسمی و مادری ساکنان ترکیه است و یکی از قدیمی ترین زبانهای دنیا به شمار می رود. پس از اعلام جمهوری (در سال 1923) الفبای لاتین جایگزین عربی گردید و پس از تغییرالفبا اصلاح دستور زبان نیز توسط دولت آغاز و پیگیری شد.

صفحه بعد