نقشه کشور مسیر تهران به مدینه    

 

   

عربستان سعودی

شبه جزیره عربستان در نیمکره شمالی و نیمکره شرقی در جنوب غربی آسیا قرار گرفته است و ازهفت واحد سیاسی که عبارتند از عربستان سعودی، جمهوری یمن، عمان، امارات متحده عربی،قطر، بحرین و کویت تشکیل شده است. عربستان سعودی با مساحت 2149690 کیلومتر مربع از بزرگترین کشورهای این شبه جزیره محسوب می گردد. همین کشور از شمال به اردن و عراق و از جنوب به یمن و عمان و از شرق به کویت ، بحرین، قطروامارات عربی متحده، خلیج فارس و از مغرب به دریای سرخ محدود می شود. طول مرزهای عربستان سعودی 4532 کیلومتر می باشد که با عراق 808 کیلومتر، از اردن 742 کیلومتر، کویت 222 کیلومتر، عمان 676 کیلومتر، قطر 40 کیلومتر، امارات عربی متحده 586 و با یمن 1458 کیلومتر مرز مشترک دارد. پایتخت عربستان سعودی ریاض است و مهمترین شهر عربستان جده است. شهرهای این کشور از سه جهت دارای اهمیت می باشند. یا از نقطه نظر مذهبی، تجاری و یا کشاورزی. شهرهای مذهبی شامل دو شهر مکه و مدینه است.مکه به علت وجود بناهای مقدس،مسجد الحرام که شامل کعبه، مقام ابراهیم،چاه زمزم، صفا و مروه،منی وعرفات، غارحرا و مدینه نیز به علت قرار گرفتن قبر مطهر حضرت رسول (ص) و مسجد النبی و قبرستان بقیع دارای ارزش والای مذهبی است.
مهمترین شهرهای عربستان عبارتند از ریاض، جده، مکه، طائف، مدینه، دمام، تبوک، هفوف، نجران،بریده و الکبار.

آب و هوای این کشور در تابستان بسیار گرم و در زمستان هوا معتدل می باشد. جمعیت عربستان سعودی بر اساس آمار منتشره 17050934 نفر برآورد گردیده است. زبان رسمی کشور، زبان عربی است. زبان دوم مردم عربستان سعودی انگلیسی است که در دستگاههای دولتی و مراکز تجاری و دانشگاههای این کشور از آن استفاده می شود. علاوه بر این دو زبان زبانهای اردو، پشتو نیز رایج است. خط مردم عربستان سعودی عربی است.

کشور عربستان به جهت قدمت تاریخی، اماکن تاریخی اسلامی زیادی را در خود جای داده است که مهمترین آنها مسجدالحرام و مسجدالنبی (مسجد پیغمبر) است. علاوه بر این دو مسجد تاریخی باید از مساجد حنفی و شافعی به عنوان مساجد قدیمی و آثار تاریخی که در شهر جده قرار دارند نام برد. در مدینه علاوه بر مسجدالنبی، مساجد سبعه، قبا، شجره، عمر، عمامه، ابوبکر، علی ابن ابیطالب، الرایه، قبلتین، ابوذرغفاری، اجابه، بفله، فضیخ، سقیا، بنی حرام، بنی قرنطه، حمبه و ردالشمس نیز دارای ارزش بس والای مذهبی وفرهنگی می با شند. غارحرا نیز از دیگر آثار اسلامی تاریخی کشور عربستان سعودی است. موزه باستان شناسی و نژادشناسی در شهر ریاض واقع و در سال 1978 تأسیس شده است. رادیو عربستان سعودی با برنامه های برون مرزی و درون مرزی برنامه های به زبان عربی و انگلیسی پخش می کنند. فرستنده ها در شهر های جده، ریاض و دمام قرار دارند.برنامه های برون مرزی به زبانهای بنگالی، انگلیسی، فارسی،فرانسوی، اندونزیایی، سومالیایی، ترکی و اردو می باشد.

تلویزیون عربستان در سال 1967 راه اندازی گردید. ایستگاه مرکزی آن در ریاض است و در شهرهای ریاض، جده، مدینه و... دارای ایستگاه می باشد. در پایان سال 1990 میلادی عربستان دارای 144676 کیلومتر جاده گردید که 20866 کیلومتر آن جاده های اصلی و 17647 کیلومتر آن جاده های فرعی بوده است. یک جاده سنگفرش نیز عربستان سعودی را به بحرین متصل می نماید. کشور عربستان به سیزده استان تقسیم شده است که در رأس آن یکی از خانواده های سعودی بنام "امیر" قرار گرفته است. این امیر از اختیارات تام برخوردار است.