نقشه کشور مسیر تهران به کویته    

 

   

پاکستان

پاکستان در جنوب آسیا واقع شده است و از شمال غربی به افغانستان از شمال شرقی به چین، از شرق به هند، از جنوب غربی به ایران و از جنوب به دریای عرب محدود می گردد.

پاکستان از 3 ناحیه کوهستانی، در شمال و غرب، جلگه، در جنوب و شرق و بیابان در جنوب غربی تشکیل شده است. در ناحیه اول کوههای هندوکش و فلات پامیر و کوههای سلیمان قرار دارد و بلنذترین قله تیرچ میر (7960مترارتفاع) است. در ناحیه جلگه ای ، رود سند و شعبات پنجگانه آن به نام پنجاب قرار دارد. پنجاب از رودهای سوتلج، چناب، جلم، راوی و بیاض تشکیل گردیده است.

وسعت آن 796095 کیلومترمربع می باشد و بر اساس برآورد سال 2000 برابر است با 140678000 نفر. 92 درصد مردم آن مسلمان هستند و زبانهای رسمی آن اردو و انگلیسی است. زبانهای رایج آن پنجابی، سندی، پشتو و بلوچی است. نرخ بیسوادی در آن 71.5 درصد است.

پایتخت پاکستان اسلام آباد (براساس برآورد 1986، 500 هزار نفر) و شهر های مهم آن عبارتست از کراچی، لاهور، لیالپور، حیدر آباد، مولیان و راولپندی.

پاکستان از سه نوع آب و هوای سرد و خشک (نواحی کوهستانی) گرم و مرطوب (نواحی ساحلی) و گرم و خشک(نواحی جلگه ای و بیابانی) بهرمند گردیده است. انواع درختان جنگلی و گونه های مرتعی فراوان در کشور پاکستان وجود دارد.

حکومت پاکستان از جمهوری اسلامی و از نظر سیاسی فدرال می باشد. براساس تقسیمات کشوری، پاکستان از 4 ایالت بلوچستان، پنجاب و مرز شمال غرب تشکیل شده است.

کشاورزی مهمترین بخش اقتصادی پاکستان را تشکیل میدهد و فراورده های عمده آن عبارتست از: غلات ، پنبه، برنج، سویا، کتان، کنف و چای است. منابع و معادن آن عبارتست از گاز طبیعی، نفت، مس، سولفور، نمک، گچ، کرومیت و آنتیموان است.

کراچی مهمترین بندر تجاری پاکستان است که در کنار دریای عرب قرار دارد.