نقشه کشور مسیر تهران به باکو    

 

   

جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان که در شرق منطقۀ قفقاز در کنار ساحل غربی دریای خزر واقع شده، در جنوب با جمهوری اسلامی ایران، در غرب با جمهوری ارمنستان و ترکیه، در شمال غربی با جمهوری گرجستان و در شمال با جمهوری خودمختار داغستان واقع در روسیه فدراتیو هم مرز است.

مساحت این جمهوری حدود 86600 کیلومترمربع است. آذربایجان شامل جمهوری خودمختار نخجوان که توسط سرزمین ارمنستان از آن کشور جدا می شود وهمچنین منطقۀ خودمختار ناگورنو قره باغ است.

در جمهوری آذربایجان حدود 250 دریاچه وجود دارد که بزرگترین آنها دریاچۀ کاچیر کابل
به مساحت 15.5 کیلومتر است. رود ارس واقع در مرز میان ایران و جمهوری آذربایجان، بزرگترین شاخه رود کورا واقع در قفقاز علیا است. طول این رود 1072 کیلومتر است. رود ارس از دامنه های کوه بیسال در ترکیه سرچشمه می گیرد.

جمهوری آذربایجان در منطقه ای زیر استوایی واقع شده و انواع آب و هوا از زیر استوایی خشک و مرطوب تا آب و هوای تند برای کوهستانها در این جمهوری وجود دارد. آب و هوای خشک زیر استوایی که در آذزبایجان مرکزی و شرقی رایج است با زمستانی ملایم و طولانی (4-5 ماه) و تابستان بسیار گرم و با دمای متوسط 27 درجه سانتی گراد و حداکثر دمای 43 درجه سانتی گراد مشخص می گردد. آب و هوای زیر استوایی مرطوب در جنوب شرقی آذربایجان با بارندگی 1200 تا 1400 میلیمتر وجود دارد.

تقریباً نیمی از سرزمین آذربایجان کوهستانی است. کوههای مهم این جمهوری عبارتند از: کوه یاباداک، بازادیوزیو، بزداگ، موروداگ، شاخداگ و تالش. جمهوری آذربایجان بیش از 65 شهر و 130 سکونتگاه دارد. همچنین شامل جمهوری خودمختار نخجوان با مساحت 5500 کیلومتر مربع و جمعیت 295000 با پایتخت نخجوان و ایالت خودمختار تاگورنو قره باغ با مساحت 4400 کیلومتر مربع و جمعیت 188000 نفر و مرکز آن شهر استپانکرت است، می باشد.

باکو پایتخت آذربایجان، شهری قدیمی و از نظر اقتصادی با اهمیت است، جمعیت این شهر در ژانویه 1990 حدود 1779500 نفر بود. جمعیت آذربایجان در اول ژانویه 1991 ، 7137000 نفر تخمین زده شده است.

شهرهای سالیاتی، قاضی محمدف گئوک چای، بولاخ، کوب، باکو، لنکران، نفته چالاوشکی در جمهوری آذربایجان واقع شده اند.

اقوام و نژادهای مختلفی در جمهوری آذربایجان زندگی می کنند که در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و شیوه زندگی دارای ویژگیهای متفاوتی هستند. این گروهها شامل: ایرومی، کاراپایاخی، پادری،شاهسونی و کارداگی می باشند. تعدادی از آنها در داخل مرزهای آذربایجان و عده ای در ایران و ترکیه زندگی می کنند.

صفحه بعد