نقشه کشور مسیر تهران به ایروان    

 

   

ارمنستان

جمهوری ارمنستان با 298000 کیلومتر مربع وسعت در غرب قاره آسیا و در قسمت جنوب غربی منطقۀ قفقاز قرار گرفته است. این کشور که از نظر وسعت کوچکترین جمهوری اتحاد شوروی سابق محسوب میشد از جنوب با جمهوری اسلامی ایران، جنوب غربی با جمهوری خودمختار نخجوان، غرب با ترکیه،شمال با گرجستان و شرق با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد.

مهمترین دریاچۀ ارمنستان دریاچۀ سوان است که در شرق این کشور واقع شده و نقش بسیار چشمگیری در اکو سیستم منطقه ایفا می نماید. این دریاچه که در ارتفاع 1924 متری از سطح دریا قرار گرفته، یکی از مرتفع ترین دریاچه های آب شیرین بزرگ جهان است. مساحت کل دریاچه سوان 525 مایل مربع بوده وازآب این دریاچه برای تأمین نیروی الکتریسیته و همچنین آب شیرین مصرفی شهرها و زراعت استفاده می شود. پایتخت ارمنستان شهر ایروان است که در سال 1995 میلادی حدود 1305000 نفر جمعیت داشته است. مهمترین شهرهای ارمنستان عبارتند از ایروان، گیومری، وانادزور، آبووبان، آخوریان، آماسیا، مارالیک، آپاران، آرتاشات، آشناراک،اجمیادزین، قاپان، گوریس، گوگارک، ایجوان، مارتونی، ماسیس، الاوردی، واردنیس و کامو. جمعیت ارمنستان در سال 1997 در حدود 3600000 نفر بوده است. در 21 سپتامبر 1991 میلادی مردم ارمنستان با شرکت گسترده در یک رفراندوم بی سابقه رأی به استقلال ارمنستان از اتحاد شوروی سابق در یک روند پنج ساله دادند. در 21 دسامبر 1991 میلادی ارمنستان با امضای اعلامیه آلمانی به عضویت جامعۀ کشورهای مشترک المنافع درآمد. با تشکیل این اتحادیه، اتحاد جماهیر شوروی منحل گردید.

حمل و نقل بین المللی مسافر با جمهوری ارمنستان بعد از فروپاشی شوروی و پس از استقلال جمهوری ارمنستان (در سال 1991) شروع شد.

جمهوری ارمنستان با وسعت 29800 کیلومتر مربع از جنوب با جمهوری اسلامی ایران، جنوب غربی با جمهوری خودمختار نخجوان، غرب با ترکیه، شمال با گرجستان و شرق با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد. پایتخت جمهوری ارمنستان شهر ایروان می باشد. بنابر آمار سال 1993، جمعیت جمهوری ارمنستان 3632000 نفر می باشد. بر اساس کاوشها مشخص گردیده است که از 3000 سال قبل از میلاد مسیح اقوام مختلفی در مناطق مرکزی و غربی این جمهوری سکونت داشته اند.
نام ارمنستان برای اولین بار در کتیبۀ داریوش در بیستون که مربوط به سال 521 ق.م. است، دیده می شود. در کتیبه چنین نوشته شده: "سرزمین یونتوس و ارمنستان و.... را فتح کردم....".در سال 404 میلادی الفبای زبان ارمنی توسط مسروپ ماتوس ابداع گردید. حمل و نقل جاده ای در ارمنستان اولین رتبه را در زمینۀ حمل و نقل در آن جمهوری دارا می باشد. طول جاده های ارمنستان در سال 1990میلادی 7400 کیلومتر بوده و در همین سال 160 میلیون مسافر توسط اتوبوسهای بنزینی و برقی مسافرت نموده اند. راه آهن دومین طریقۀ حمل و نقل چه در زمینۀ بار و مسافر می باشد. خطوط راه آهن مجموعاً 840 کیلومتر است. حمل و نقل هوایی جمهوری ارمنستان در سال 1990 میلادی حدود 5458300 مسافر را جابجا نموده است. این جمهوری به آبهای آزاد دسترسی ندارد.

صفحه بعد