نقشه کشور مسیر تهران به هرات    

 

   

افغانستان

افغانستان در جنوب غربی قاره آسیا، بین 29 تا 38 درجه عرض شمالی و 60 تا 75 درجه شرقی قرار دارد. از شمال به ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان، از شمال شرقی به چین، از شرق و جنوب به پاکستان و از غرب به جمهوری اسلامی ایران محدود می گردد. وسعت آن 652090 کیلومتر مربع می باشد.

بر اساس برآورد سال 2000، جمعیت آن برابر است با 26035000 نفر. با این توضیح که افغانستان در ده سال اخیر با رشد منفی جمعیت روبرو بوده و تعداد زیادی از افغانها به پاکستان و جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورها مهاجرت کرده اند.

پایتخت افغانستان کابل است ( بر اساس برآورد 1988 با بیش از 2 میلیون نفر جمعیت)
شهر های مهم آن : قندهار، هرات، مزارشریف و جلال آباد می باشد.

حکومت افغانستان جمهوری دموکراتیک است و شورای حکومتی بنام "شورای انقلاب" با 33 نفر عضو بر امور مملکت نظارت دارد. افغانستان از 28 استان تشکیل شده است.

افغانستان دارای آب و هوای معتدل و خشک با تابستانهای گرم و زمستانهای سرد می باشد این کشور از خشک ترین ممالک دنیا بشمار می رود.

افغانستان از نظر پوشش گیاهی فقیر بوده و حدود 1 درصد از خاک آنرا جنگل می پوشاند.از نظر اوضاع اقتصادی به بخشهای زیر تقسیم می شود:
کشاورزی (غلات، برنج، تره بار، توتون، خشخاش، چغندر قند، پنبه و میوه جات معادن ( گاز طبیعی، ذغال سنگ و آهن) صنایع (نساجی، سیمان، کبریت سازی، تولید قند، چرمسازی، مواد غذایی و قالی) واردات (ماشین آلات مختلف، وسائط نقلیه، پارچه ، دارو، مواد غذایی، وسایل الکتریکی، تولیدات نفتی و مواد شیمیایی) صادرات (میوه جات، پوست قره گل، پشم ، پوستین، پنبه ، گاز طبیعی، قالی و قلیچه).